مقالات

تفاوت پازل سه بعدی و دو بعدی

تفاوت پازل سه بعدی و دو بعدی

تفاوت پازل سه بعدی و دو بعدی یکی از مواردی است که امروزه ذهن بسیاری از افراد را به خود درگیر کرده است. همان‌طور که می‌دانید، پازل‌ها برای مغز انسان بسیار مفید هستند و باعث افزایش کارایی و عملکرد آن می‌شوند. پیش از همه چیز، بهتر است از قبل اطلاعاتی درباره پازل، انواع و مزیت‌های آن بدانید. در ادامه این مقاله، همه اطلاعاتی که باید دررابطه‌با پازل‌ها بدانید را برای شما بررسی کرده‌ایم. اگر شما هم قصد دارید از این اطلاعات بهره‌مند شوید، حتماً تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

تفاوت پازهای سه بعدی، دو بعدی چه چیزهایی هستند؟

پازل، تکه‌های جداشدة یک تصویر کلی است که با قرار دادن آن‌ها کنار هم، یک شکل کامل ایجاد می‎شود. پازل‌ها انواع گوناگونی دارند که هر یک از این پازل‌ها، ویژگی‌های خاصی داشته و برای امور خاصی از آن استفاده می‌شود. قبل از اینکه درباره این نوع پازل‌ها بحث کنیم، باید با پازل به‌طورکلی و مزایای آن برای مغز آشنا شوید.

انواع پازل

همان‌طور که پیش‌ازاین گفتیم، پازل‌ها انواع متفاوتی دارند که هریک از آن‌ها دارای ویژگی‌ها منحصربه‌فردی است. پازل‌ها متناسب با شکل، اندازه، درجه سختی و نوع آموزش به انواع متفاوتی تقسیم می‌شوند. در ادامه این مقاله، ما برخی از انواع پازل‌ها را شرح می‌دهیم که برای اطلاع از تفاوت پازل سه بعدی و دو بعدی باید با آن‌ها آشنا شوید.

پازل مکعبی

همان‌طور که از نامش مشخص است، این نوع پازل به شکل مکعب است که هر مکعب، شش سطح دارد. ازاین‌رو، می‌توان روی هر سطح آن، یک تصویر جداگانه چسباند. قبل از حل این پازل، مکعب و تصاویر روی آن به‌صورت به‌هم‌ریخته هستند و کودک باید آن‌ها را به ترتیب و مرتب کند. این نوع پازل، برای کودکان چهار تا شش سال بسیار مناسب است.

پازل جور کردنی

 

در این نوع پازل، یک شکل روی قطعات بریده شده روی مقوا یا چوب وجود دارد. برای حل این پازل، کودک باید قطعات به‌هم‌ریخته و نامرتب این پازل را کنار هم گذاشته و آن را مرتب کند. بعد از مرتب کردن آن، پازل باید به شکل یک تصویر کلی دربیاید. هرچه قطعات این نوع پازل کوچک‌تر باشد، طبیعتاً حل آن هم دشوارتر خواهد بود.

پازل جا‌گذاری

پازل جا‌گذاری

در این نوع پازل هم قطعات مربعی یا هر شکل مشخص دیگری، از رو صفحه درآورده شده است. آن قطعات می‌توانند به‌صورت رنگی هم باشند. برای حل این بازی هم باید از کودک بخواهیم که هر یک از شکل‌ها را سر جای مخصوص خود قرار دهد. حل پازل‌های این نوع که دکمه دارند، آسان‌تر است درحالی‌که حل پازل‌های بدون دکمه دشوارتر است.

پازل دو بعدی

قبل از آشنایی با تفاوت پازل سه بعدی و دو بعدی باید با پازل دو بعدی آشنا شوید. پازل دو بعدی، نوعی پازل جور کردنی است که طرفداران زیادی دارد. این پازل، به‌صورت شکلی روی سطح صاف وجود دارد. جنس این نوع پازل هم متفاوت است. برخی از آن‌ها از جنس پلاستیک، برخی از جنس کاغذ، مقوا یا فوم و برخی دیگر هم از جنس چوب هستند. شما بسته به سن کودک، می‌توانید هرکدام از این پازل‌ها را انتخاب کنید.

به‌طورکلی، پازل‌های دو بعدی ضخامت چند میلی‌متر تا چند سانتی‌متر دارند. اندازه و ضخامت این نوع پازل‌ها با هم متفاوت است. برای مثال، پازل‌های فومی حدود یک تا پنج میلی‌متر هستند، درحالی‌که پازل چوبی حدود سه میلی‌متر به بالا در بازار وجود دارد.

پازل سه بعدی

پازل سه بعدی، نوع دیگری از پازل‌هاست که بیشتر به‌صورت اشیاء هستند. این نوع پازل برخلاف پازل دو بعدی، روی سطح صافی مثل چوب یا صفحه کاغذ و مقوا قرار ندارد. پازل سه بعدی، بیشتر شکل مکان‌ها و همچنین مناطق دیدنی را به نمایش می‌گذارد. برای خرید پازل 3D می‌توانید از اشکال مربوط به حافظیه، سعدیه و سایر مناطق گردشگری ایران استفاده کنید.

پازل سه بعدی

تأثیر پازل بر مغز انسان

همان‌طور که می‌دانید، حل پازل تأثیر شگفت‌انگیزی بر مغز افراد می‎گذارد. با اینکه درحال‌حاضر پازل‌های گوناگونی در بازار یافت می‌شود، اما از دهه 1700 تا به امروزه از پازل‌ها استفاده می‌کرده‌اند. طبق تحقیقات نشان داده شده، پازل‌ها تأثیر بسزایی بر مغز انسان دارد. بعد از بحث درباره تفاوت پازل سه بعدی و دو بعدی به بررسی بیشتر تأثیر آن‌ها می‌پردازیم.

تأثیر پازل بر نیمکره‌های مغز

طبق تحقیقات انجام شده، اثبات شد که حل کردن پازل، موجب فعال شدن مغز انسان می‌شود. علاوه بر این، حل پازل‌های پیچیده برای افزایش طول عمر انسان هم بسیار مفید است. همچنین باعث افزایش کیفیت زندگی و کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های عصبی و روانی مثل آلزایمر، ازدست‌دادن حافظه و امثال این‌ها می‌شود. شاید برای شما جالب باشد که این بازی‌های به‌ظاهر ساده چگونه این تأثیرات عظیم را روی ذهن افراد می‌گذارد. در ادامه به این سؤال هم پاسخ خواهیم داد.

هنگامی که فردی در حال حل کردن پازل است، به طور همزمان از دو نیمکره مغز خود استفاده می‌کند. با استفاده از نیمکره چپ مغز که کار آنالیز و تحلیل را انجام می‌دهد، می‌توانیم همه تکه‌های پازل را جداگانه مشاهده و تجزیه‌وتحلیل کنیم. علاوه بر این، با استفاده از نیمکره راست مغز که کار روابط منطقی را انجام می‌دهد، می‌توانیم این قطعات متفاوت را به هم بچسبانیم. ازآنجاکه برای حل پازل از دو نیمکره استفاده می‌شود، از احتمال بروز آلزایمر و این موارد بیماری‌ها جلوگیری می‌کند.

سایر مزیت‌های حل پازل

علاوه بر مواردی که گفتیم، وقتی فردی یک پازل بزرگ و دشوار را حل می‌کند، ارتباطات سریعی بین نیمکره‌های راست و چپ مغز او انجام می‌گیرد. به‌این‌ترتیب، سلول‌های مغز باهم هماهنگ می‌شوند و این ارتباطات گسترده، باعث افزایش در یادگیری و درک فرد می‌شود. بعد از اینکه تفاوت پازل سه بعدی و دو بعدی را فهمیدید، سعی کنید از پازل‌های سه بعدی استفاده کنید که حل آن‌ها به تفکر بیشتری نیاز دارد.

سایر مزیت‌های حل پازلهنگامی که فرد در حال جور کردن قطعات پازل است، درگیری‌های زیادی در مغز او انجام می‌شود و باعث می‌شود که سلول‌های مغز درگیر شوند. این موضوع، به افزایش کارایی و بازدهی مغز منجر می‌شود. علاوه بر این، حل کردن پازل‌ها باعث سلامت جسمانی فرد مثل کاهش فشارخون و استرس می‌شود؛ بنابراین، خرید پازل 3 بعدی و حل کردن مداوم آن‌ها را فراموش نکنید.

همچنین این موضوع را به یاد داشته باشید که پازل‌ها به‌ظاهر بسیار ساده به نظر می‌رسند. این موضوع باعث می‌شود که هر کسی وسوسه شود و گمان کند که می‌تواند یک پازل را به‌راحتی حل کند. اما در واقعیت، بعد از اینکه شروع به حل آن کرد، می‌فهمد که حل پازل آن‌قدرها هم که به نظر می‌رسد ساده نیست. به‌طورکلی، میزان سختی این پازل‌ها به نوع پازلی که انتخاب می‌کنید بستگی دارد. یعنی باید برای کودکان از پازل‌های ساده و برای بزرگسالان از پازل‌های پیچیده‌تری استفاده کنید.

سخن نهایی

تفاوت پازل سه بعدی و دو بعدی یکی از مواردی است که قبل از حل کردن پازل‌ها باید بدانید. همان‌طور که گفتیم، پازل‌ها انواع متفاوتی دارند و شما باید مطابق با سن و عملکرد مغز فرد، آن را انتخاب کنید. به‌طورکلی، از تأثیر شگفت‌انگیز پازل بر مغز افراد غافل نشوید. اگر می‌خواهید همیشه از نظر جسمی و ذهنی سالم باشید، به طور مداوم پازل حل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *