مقالات

روز جهانی پازل چه روزیست؟

روز جهانی پازل چه روزیست

در تقویم جهانی 29 ژانویه (29 فروردین) به‌عنوان روز جهانی پازل به رسمیت شناخته شده است. یک روز مهیج که می‌توان با انجام یک پازل سرگرم کنند و جذاب آن را جشن گرفت.

در دنیای امروز کم‌تر کسی به یاد این سرگرمی فوق‌العاده میفتد اما روز جهانی پازل فرصتی برای یادآوری و انجام این بازی زیباست. این سرگرمی را می‌توان به‌عنوان وسیله‌ای برای انجام ورزش ذهنی در نظر گرفت. مطالعات نشان داده است که وقتی روی یک پازل کار می‌کنیم، هر دو کره مغز به طور هم‌زمان شروع به فعالیت می‌کند بنابراین انجام هر نوع پازل‌ها باعث بهبود حافظه و عملکرد مغز می‌شود.

تاریخچه روز جهانی پازل

نظریه‌های زیادی برای علت نام‌گذاری این روز به‌عنوان روز جهانی پازل وجود دارد. به بیانی دیگر نمی‌توان تاریخچه دقیقی برای این روز ارائه داد.

عده‌ای اعتقاد دارند روز جهانی پازل در سال 2002 به‌خاطر فعالیت‌های فردی به نام جودی جیل به رسمیت شناخته شده است. جودی جیل یک سازنده پازل بود و دنبال راهی می‌گشت تا بتواند عشق و علاقه خود را نسبت به ساخت و انجام انواع پازل به مردم جهان نشان دهد. او تصمیم گرفت در یک روز به‌خصوص پازل‌هایی طراحی کند و در مجله کودکان به چاپ برساند. او با این کار قصد داشت با طراحی‌هایی جذاب بچه‌ها را با پازل آشنا و آن‌ها را علاقه‌مند کند. در واقع هیچ روز به خصوصی در کار بود و او با این کار در سال‌های متوالی توانست 29 ژانویه را به‌عنوان روز جهانی پازل در بین مردم به جا بیندازد.

اما گروهی دیگر اعتقاد دارند، این روز توسط شرکت‌های تولیدکننده بازی و پازل در ایالات متحده تعیین شده است. شرکت‌های تولیدکننده با طراحی و ارائه پازل‌های جذاب و متنوع آن را جشن می‌گیرند.

چگونه روز جهانی پازل را جشن بگیریم؟

جشن گرفتن روز جهانی پازل می‌تواند بسیار سرگرم‌کننده باشد. شما می‌توانید با دوستانتان و حتی به‌تنهایی آن را جشن بگیرید. این روز باعث می‌شود دوباره لذت این سرگرمی چالش‌برانگیز را تجربه کنید. با استفاده از ایده‌های زیر 29 فروردین را به یک روز مهیج برای خود تبدیل کنید.

یک پازل انجام دهید

همان‌طور که می‌دانید ساده‌ترین راه برای جشن گرفتن انجام یک پازل ساده است. یک پازل زیبا تهیه کنید. می‌توانید سراغ پازل‌های موجود در روزنامه‌ها و مجله‌ها بروید یا یک برنامه پازل را در تلفن هوشمند خود دانلود کنید و به بازی بپردازید. همچنین می‌توانید با خرید پازل 3 بعدی این روز را به جذاب‌ترین روش ممکن سپری کنید.

یک پازل بسازید

به‌جای اینکه خودتان پازلی را تکمیل کنید پازلی جذاب بسازید و آن را به دوستانتان هدیه دهید. کلمات جذاب و خاصی که بین خودتان و دوستانتان ردوبدل می‌شود بین انبوهی از حروف دیگر پنهان کنید و شروع به جستجوی آن‌ها کنید. به اصطلاحی دیگر وورد سرچ پازل بسازید. همچنین ساخت یک سودوکو را فراموش نکنید.

یک پازل بسازید

پازل خوردنی درست کنید

ساندویچ، پیتزا یا هر غذایی که دوست دارید درست کنید درصورتی‌که بتوانید آن‌ها را به قطعات کوچک‌تر برش دهید. سپس روی غذا را به شیوه‌ای تزیین کنید که بتوان قطعات را جابه‌جا کرد سپس دوباره کنار هم قرارداد و در آخر مانند یک پازل، به طرحی جذاب رسید.

 از هشتگ روز جهانی پازل در شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید.

پس از انجام یک پازل، سودوکو یا جدول با استفاده از شبکه‌های اجتماعی خود عکس آن را به اشتراک بگذارید و از هشتگ #NationalPuzzleDay استفاده کنید. با این روش دوستان آنلاین خود را با این روز آشنا و تشویق کنید تا به این سرگرمی بپیوندند.

انواع پازل

پازل یا همان جورچین، یک بازی قدیمی اما جذاب است. با هر سنی و با هر سلیقه‌ای، پازل مناسب خود را تهیه و سلول‌های مغزی خود را تقویت کنید. در این روز می‌توانید پازل‌های گوناگونی خریداری و به آشناهایتان هدیه دهید؛ بنابراین اجازه دهید شما را با چند نوع پازل از قبل آشنا کنیم تا بتوانید با دانشی درست و هیجان‌انگیز اقدام به خرید پازل کنید. البته بیش از ۵۰ نوع وجود دارد که ما رایج‌ترین آن‌ها را به شما معرفی خواهیم کرد.

پازل دوبعدی

پازل دوبعدی با استفاده از مقوا تولید می‌شود و تکه‌ها و طراح‌های زیادی دارد. البته تعداد قطعات این نوع پازل برای جورچین‌های بچه‌گانه کمتر است‌.

 پازل سه‌بعدی

پازل‌های سه‌بعدی در تکه‌های چوبی و فلز تولید شده. این قطعات به هم متصل شده و شکلی سه‌بعدی را ایجاد می‌کنند.

 پازل سه‌بعدی

 پازل کودکانه

ساده‌ترین نوع پازل است که برای بچه‌ها استفاده می‌شود. قطعات اندکی داشته و پیچیدگی بسیار کمی دارد.

همچنین با کمی وب‌گردی در سایت سرگرمینو می‌توانید یک پازل مناسب پیدا کنید.

عالی‌ترین روش برای ساخت پازل ۲ بعدی

در این بخش قصد داریم چند نکته برای تکمیل سریع و درست پازل ۲ بعدی ارائه دهیم. تا در روز جهانی پازل با حرفه‌ای‌ترین روش یک پازل چالش‌برانگیز و زیبا را تکمیل کنید.

۱. قطعات را از سمت چاپ شده قرار دهید.

همان‌طور که می‌دانید بر روی یک طرف قطعه پازل بخشی از طرح موردنظر چاپ شده است و در طرف دیگر آن طرحی وجود نداد. وقتی جمعه پازل را باز و قطعات را روی میز پهن کردید، تمام تکه‌ها را طوری قرار دهید که سمت چاپ شده آن‌ها به سمت شما باشد.

۲.قطعات را گروه‌بندی کنید.

تکه‌هایی که برای لبه و گوشه‌های پازل استفاده خواهید کرد جدا کنید. همچنین قطعاتی که از نظر رنگ و الگو شبیه هم هستند در قسمت دیگری قرار دهید. با این کار می‌توانید زودتر قطعه مورد نیاز را پیدا کنید.

۳. اول کناره‌ها را بسازید.

پس از این که تکه‌ها را گروه‌بندی کردید. برای شروع، سراغ ۴ قسمت بالایی، پایینی و چپ و راست پازل بروید سپس یک ردیف از آن‌ها را تکمیل کنید. افزون بر اینکه این بخش از پازل، راحت‌ترین قسمت برای ساخت و شروع است باعث می‌شود یک چارچوب کلی هم برای ادامه کار ایجاد شود.

۴. سراغ ساخت قسمت راحت پازل بروید.

هنگامی که کناره‌ها را ساختید، بخشی را تکمیل کنید که طرح آسان‌تری داشته باشد. به‌این‌ترتیب بقیه پازل خود را تکمیل کنید.

چرا ما روز جهانی پازل را جشن می‌گیریم؟

ممکن است بپرسید چرا این روز را جشن بگیریم و پازل درست کنیم. موارد زیر دلایل جذابی را برای جشن گرفتن آن روز نشان می‌دهد:

برای حسی دلنشین و خوب

مطالعات اخیر نشان داده است که افرادی که در بازی‌های مشارکتی در دنیای واقعی، به‌جای سرگرمی‌های مد روز و مجازی شرکت می‌کنند، از شادی و آرامش بیشتری برخوردار هستند. یک پازل جذاب بدون شک این حس زیبا را به ارمغان می‌آورد.

برای تجربه حس موفقیت و پیروزی

زمانی که یک پازل را تکمیل می‌کنید در انتهای کار حس پیروزی و غرور به شما دست می‌دهد. همچنین اگر با دوستانتان به انجام آن بپردازید، حس موفقیت و هیجان بی‌نظیری در انتهای کار در شما ایجاد خواهد شد.

 به‌خاطر بهبود عملکرد مغزی

همان‌طور که گفته شد انجام یک پازل باعث کارایی بیشتر سلول‌های مغزی می‌شود. در واقع مانند شطرنج، یک نوع ورزش برای مغز به‌حساب می‌آید.

در آخر

امیدواریم در سال‌های پیش‌رو همراه پازل‌های زیبای خود جشنی بگیرید و روز ۲۹ فروردین را مانند مناسبت‌های دیگر این ماه به هیجان‌انگیزترین شکل ممکن سپری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *