مقالات

نحوه ساخت پازل؛ آموزش کامل ساخت انواع پازل

نحوه ساخت پازل؛ آموزش کامل ساخت انواع پازل

اگر فکر می‎کنید علاقه، اشتیاق و از همه مهتر زمان برای ساخت وسایل جدید را دارید، ساخت پازل یکی از جذاب ترین آن ها خواهد بود. ساخت پازل شرایطی را فراهم می‎کند که می‎توانید به هر دلیلی که می‌خواهید، حال آموزش باشد یا سرگرمی یا نگهداشتن یک عکس یا نقاشی دلخواه برای یادگاری به شکل یک پازل، آن را بسازید. پازل یک بازی است که  فرد را وادار به فکر کردن و حل یک چالش می‎کند. هنگام حل پازل باید قطعات را با فکر کنار هم قرار داد معمای آن حل شود. پازل ها انواع مختلف دارند، می‌‎توانند جنس متفاوتی مانند مقوایی، نمدی، چوبی و … داشته باشند. می‎توانند دو بعدی و سه بعدی باشند. می‎توانند برای کودکان و یا بزرگسالان باشند.

در این مطلب از سرگرمینو ابتدا به آموزش ساخت پازل ‎های مقوایی می‎پردازیم، همچنین نحوه استفاده از فتوشاپ این ابزار محبوب برای ساخت پازل را نیز توضیح می‌دهیم و در آخر به آموزش ساخت پازل‌های سه بعدی اشاره ای خواهیم داشت. با سرگرمینو همراه باشید.

مواردی که باید پیش از ساخت پازل مقوایی دقت کنید

وقتی که برای ساخت یک پازل مقوایی برنامه ریزی می‎کنید باید ابتدا تصمیم بگیرید که چه سایزی مد نظر دارید. یک مقوای مستطیل یا مربع به اندازه دلخواه خودتان پیدا کنید. به یاد داشته باشید که عکس مورد نظر شما باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا تمام مقوا را پوشش دهد.

مقوای درستی برای پازل خود انتخاب کنید. انتخاب نوع مقوا بسیار مهم است. مقوا باید به اندازه‎ای باشد که به راحتی با قیچی یا تیغ موکت‎بری بریده شود.

توصیه سرگرمینو این است که اگر می‎خواهید پازل را از یک اثر هنری منحصر به فرد یا یک عکس دوست داشتنی بسازید، بهتر است یک بار قبل از ساخت پازل اصلی یک پازل کوچک به طور امتحانی بسازید. هیچگاه اگر فقط یک نمونه از عکس مورد نظر دارید و هنوز حتی یک پازل نساختید، با همان نمونه شروع نکنید.

نحوه ساخت پازل مقوایی

برای ساخت پازل مقوایی نیاز است تا ابتدا وسایلی را فراهم آورید:

  • مقوا
  • عکس پازل
  • قیچی
  • چسب
  • یک وسیله سنگین

مرحله اول: انتخاب عکس

عکس مورد نظر برای ساخت پازل را انتخاب کنید. برای ایده گرفتن بهتر است از عکس ها و نقاشی ها دیدن کنید. اگر می‎خواهید پازل خاصی داشته باشید که عکس‎های خودتان باشد، از یک عکس یا مجموعه عکس‎های آلبوم شخصی خودتان انتخاب کنید.

مرحله دو:  چسباندن عکس

پشت مقواها به مقدار کافی چسب بمالید و سپس عکس مورد نظرتان را روی آن بچسبانید. توجه کنید که هیچ حبابی زیر عکس ها هنگام جسباندن نیفتد تا عکس ها به طور کامل بچسبند. چسب‎هایی که از لبه ها بیرون زده را پاک کنید.

مرحله سه: صبر کنید

جعبه‎ای سنگین، کتابی سنگین یا هر وسیله سنگینی که دارید را روی پازل خود بگذارید. این کار کمک می‎کند که پازل شما به طور یکدست خشک شود و چسب ها کامل بچسبند. برای 2 ساعت پازل را همانطور رها کنید.

مرحله 4: لمس کردن

زمانی که پازل خشک شد، وسایل سنگینی که روی آن گذاشتید را بردارید و آن را امتحان کنید. اگر لبه‎های نامنظم داشت و یا عکس‎ها به خوبی روی مقوا نچسبیده بودند، باید آن را دور بیندازید. مطمئن شوید که به طور کامل چسبیده‎اند. اگر قسمت‎هایی بودند که چسب بیشتری احتیاج داشتند الان زمان اضافه کردن است. اگر متوجه شدید که عکس‎ها به خوبی نمی‎چسبند باید از درزگیر یا لاک استفاده کنید.

مرحله 5: نقاشی قطعه‌های پازل

شروع به کشیدن قطعه‎های پازل در پشت مقوا کنید. می‎توانید آنها را با دست و دلخواه بکشید، یا از یک پازل قدیمی که دارید به عنوان نمونه استفاده کنید. حواستان باشد خیلی قطعات را ریز طراحی نکنید زیرا به سختی  برش و جدا می‎شوند. بهتر است قطعات را طوری طراحی کنید که در هم قفل شوند.

مرحله 6: جدا کردن قطعات از هم

مرحله 6 جدا کردن قطعات از همحال قطعات را از هم جدا کنید. در این مرحله نیاز به یک قیچی تیز دارید. بهتر است قیچی کوچکتری انتخاب کنید، چون قیچی بزرگ برای بریدن قطعاتی که بهم پیچیده شده‎اند نامناسب است.

مرحله 7: بازی کنید

مرحله جذاب ساخت پازل بازی کردن است. حال وقت آن است با پازلی که ساختید بازی کنید. همچنین این نکته از اهمیت بالایی برخوردار است که جنس عکس و مقوایی که انتخاب می‌کنید برای افزایش کیفیت که از مهم‌ترین المان ها برای خرید پازل است را دقت ویژه ای داشته باشید.

ساخت پازل با فتوشاپ

اگر فتوشاپ بلدید و فکر می‎کنید بهتر است قطعات پازل با نظم بیشتری در کنار قرار بگیرند استفاده از فتوشاپ در یک سری از مراحل ساخت پازل انتخاب خوبی است. برای این کار باید 5 مرحله را طی کنید.

مرحله1 : باز کردن عکس در فتوشاپ

قبل از این کار باید عکس مورد نظر را انتخاب کنید، می‎توانید از عکس های دیجیتالی که دارید استفاده کنید و یا عکسی را از اینترنت دانلود کنید.

از منوی فایل گزینه open سپس  select image و سپس  open را کلیک کنید.

بهتر است در فتوشاپ یک لایه کپی از عکس بسازید. برای این کار بر روی عکس در image layer  در  layer panel  راست کلیک کرده و گزینه  Duplicate layer را انتخاب کنید. یا از کلید‎های میانبر CTRL+J  برای ویندوز و  Command+j برای مکینتاش استفاده کنید.

مرحله 2: اضافه کردن نمونه الگوی پازل

برای این کار مراحل زیر را دنبال کنید:

Go File > Place Embedded > انتخاب طرح الگوی پازل > Place

مرحله 3:تغییر اندازه سایز نمونه الگوی پازل

نقاط لبه عکس را تا زمانی که به اندازه عکس اصلی برسد، بکشید. دقت کنید که دکمه shift کیبرد را نگه دارید تا نسبت ابعاد عکس بهم نریزد.

از ابزار  crop برای حذف  قسمت‎های اضافی استفاده کنید.

مرحله 4: اضافه کردن  blend mode

برای این کار باید blend mode پازل را از حالت normal به  darken تغییر دهید.

اگر خطوط پازل خیلی تیره شد، می‎توانید opacity  یا درجه شفافیت لایه نمونه الگوی پازل را کم کنید.

سپس فایل را ذخیره کنید و پرینت بگیرید.

مرحله 5: پایان کار

حال مانند مراحل ساخت قبلی. پازل را روی مقوا بچسبانید و برش دهید. البته راه آسانتر آن است که روی مقوا چاپ کنید. در اینصورت فقط زحمت برش را دارید.

ساخت پازل سه بعدی

ساخت پازل سه بعدی

پازل‎ های سه بعدی برای تمام سنین جذاب است. این پازل ‎ها انواع مختلفی دارند. پازل‎ های سه بعدی حیوانات که از کنار هم قرار‏گیری قطعات به هم پیوسته بدن حیوانات در کنار هم ساخته می‎شوند از محبوب ترین نوع پازل ها هستند.

برای ساخت پازل سه بعدی حیوانات نیاز است تا کار با ابزاری مانند انواع اره و سنباده را بدانید. پازل حیوانات قطعات زیادی مانند ستون فقرات، قطعات نیم تنه، لگن، شانه، سر و بدنه دارند.

برای ساخت این پازل به ابزارهایی مانند کاربن، مغار یا اسکنه عرض ¼ اینج، اره میتری، سمباده، اره مویی و

تخته سه لایه عرض ¼ اینچ نیاز داریم.

مرحله 1:

یک طرح کلی از حیوان مورد نظر بکشید.

مرحله 2:

نماهایی از جلو، جانب و بالای حیوان مورد نظر بکشید. نماها باید در مقیاس 1:1 و فقط شامل خطوط اصلی باشند.

مرحله 3:

با یک نوار دراز و شکاف‎دار ستون فقرات حیوان را از نمای جانبی طراحی کنید. این ستون در وسط قرار دارد و طول پازل را تعیین می‎کند و قطعات را کنار هم نگه می‎دارد. به این ستون فقرات حداقل 1 اینچ عرض بدهید. شکاف‎هایی که در آن قرار می‎دهید باید به مقدار ½  اینچ عمق و ¼  اینچ عرض داشته باشند فاصله شکاف ها باید  3.8 اینچ از هم باشند.

مرحله 4:

برای ساخت قطعات نیم تنه پازل باید حیوان را از نمای بالا، جانبی و جلو طراحی کنید. قطعات نیم تنه مجموعه‎ای از شکل‎های متحدالمرکز  هستند. هر کدام از این قطعات نیم تنه باید شکافی به عمق ½ اینچ  و عرض ¼  اینچ داشته باشند تا بتوانند به قطعه ستون فقرات وصل شوند.  اینکه چه تعداد قطعه برای نیم تنه مورد نیاز است به اندازه حیوان شما بستگی دارد.

مرحله 5:

حال نوبت به طراحی قطعه‎های لگن و شانه رسید. این قطعات به سه شکافه با همان اندازه‎های عمق ½  اینچ و عرض ¼  اینج نیاز دارند. از این سه شکاف دوتا برای متصل شدن به اندام‎ها و دیگری برای ستون فقرات است.

مرحله 6:

در این مرحله سر و اندام پازل حیوان را باید طراحی کنید. این قطعات می‎توانند از یک یا چند قطعه تشکیل شده باشند و همگی بستگی به سلیقه شما و اینکه چقدر می‎خواهید پازل شما پیچیده باشد، دارد.

نکته مهم این است که برای اتصال آنها به قطعات دیگر باید حتما اندازه شکاف‎ها رعایت شوند.

ساخت قطعات

مرحله 1:

هر قطعه را با استفاده از کاربن روی تخته سه لایی کپی کنید. حتما از هم تراز بودن شکاف‎ها با لایه‎های چوب اطمینان حاصل کنید.

مرحله 2:

قطعات پازل با را اره مویی برش دهید و لبه‎های ان را سمباده بزنید تا صاف و یکدست شوند.

مرحله 3:

شکاف‎ها را با دقت در اندازه‎های ½  اینچی و ¼  اینچی برش دهید. برای برش کناره‎ها از اره میتری استفاده کنید. باقی آن را با اسکنه یا مغار سوراخ کنید. شکاف‎ها را سمباده بزنید تا صاف شوند

سخن پایانی

ساخت هر وسیل ه‎ای برای سازنده آن لذت به همراه دارد. ساخت پازل که کاربرد آن به عنوان سرگرمی است، لذت آن را دوچندان می‎کند. سرگرمینو با فراهم آوردن محصولات سرگرمی برای شما زندگی لذت بخشی را آرزو می‎کند.ک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *