مقالات

پازل بر اساس تعداد قطعه؛ هرچیزی که باید در مورد تعداد قطعات پازل بدانید

پازل بر اساس تعداد قطعه؛ هرچیزی که باید در مورد تعداد قطعات پازل بدانید

در دنیای اسباب بازی‌ها؛ پازل همیشه یکی از جذاب‌ترین آیتم‌ها بوده‌ است. پازل بر اساس تعداد قطعه می‌تواند هم برای کودکان و هم بزرگسالان جذاب باشد. انواع رایج‌تر پازل 500 قطعه، 1000 قطعه و 2000 قطعه است. البته مدل‌های دیگری نیز موجود است که می‌تواند بسته به سن فرد تهیه شود.

اگر شما هم از طرفداران پر و پا قرص پازل؛ این اسباب بازی شگفت انگیز هستید در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا به بررسی پازل بر اساس تعداد قطعه و مدل‌های مختلف آن بپردازیم:

پازل؛ اسباب بازی شگفت‌انگیز

اسباب بازی‌های مختلف بسته به سن و جنسیت بچه‌ها انتخاب می‌شوند. مثلا دخترها در ویترین اسباب بازی فروشی بیشتر سراغ عروسک‌ها می‌روند و پسرها ممکن است بیشتر سراغ ربات یا توپ بروند. اما پازل یکی از آن اسباب بازی‌هایی است که همه بچه‌ها به آن علاقه دارند همچنین بزرگترها نیز فارغ از سن و سالشان ممکن است کلکسیونی از پازل‌های مختلف را داشته باشند. به طوری که برخی پازل‌ها صرفا برای بزرگسالان و در قطعات بالا تولید می‌شوند. همچنین برای هر سنی طرح و مدل پازل نیز متفاوت است، که این قابلیت در کمتر اسباب بازی دیده می‌شود. از طرح‌های شخصیت‌های کارتونی گرفته تا مناظر طبیعی و حتی کپی نقاشی‌های معروف جهان؛ همه و همه در رنگ‌ها و اندازه‌های مختلف بر روی پازل‌ها چاپ می‌شوند و به همین خاطر در همه سنین پازل طرفداران خاص خود را دارد. همه این ویژگی‌ها در کنار هم پازل را از سایر اسباب بازی‌های جهان متمایز می‌کند.

مدل‌های مختلف پازل

پازل‌ها بر اساس نوع و جنسشان نیز دسته بندی می‌شوند. این دسته‌بندی از آن جهت اهمیت دارد که در سنین پایین‌تر کودکان قادر به حل مدل‌های پیچیده‌تر نیستد به همین خاطر باید در خرید آن برای کودکان توجه بیشتری نمود.

جورچین

ساده ترین نوع پازل‌ها جورچین‌ها هستند که در ابعاد کوچک و حدود زیر 18 قطعه تولید می‌شوند. این نوع پازل‌ها برای کودکان زیر 3 سال مناسب هستند که درکی از تصاویر پیچیده ندارند و هنوز توجه کافی برای حل پازل‌های بزرگتر را پیدا نکرده‌اند. جورچین‌ها می‌توانند از 4 قطعه تا 12 قطعه باشند و باز با توجه به سن کودک و مهارت او شما می‌توانید جورچین مناسب او را تهیه کنید. تصاویر این نوع پازل‌ها هم معمولا کارتونی و ساده هستند. شخصیت‌های انیمشن‌های مختلف در رنگ‌های متنوع تصاویری هستند که برای چاپ روی این نوع جورچین‌ها استفاده می‌شوند.

پازل دو بعدی

پازل دو بعدی نوع دیگری از پازل است که شناخته شده‌ترین و رایج‌ترین نوع پازل در جهان است. این پازل‌ها در ابعاد و طرح‌های مختلف وجود دارند. این نوع پازل بر اساس تعداد قطعه آن تقسیم‌بندی شده و از 18 قطعه تا تعداد قطعات خیلی بیشتر ساخته می‌شوند. در این بازه رایج ترین انواع پازل 300قطعه، 500 قطعه، 1000 قطعه، 2000 قطعه و 3000 قطعه است که در ادامه به توضیح بیشتر درباره هر کدام از آنها خواهیم پرداخت.

خريد پازل سه بعدی

پازل سه بعدی قطار

نوع بعدی پازل بر اساس تعداد قطعه پازل سه بعدی است. این پازل‌ها در مدل‌ها و قطعات مختلفی تولید می‌شوند و مخاطب آنها نیز عموما بزرگسالان هستند. البته برای کودکان نیز انواع ساده‌تر آن تولید می‌شود؛ کار کردن با پازل سه بعدی هوش چند وجهی کودک شما را تقویت می‌کند و به او در تقویت تمرکز و سایر مهارت‌های ذهنیش نیز کمک خواهد کرد. این نوع از پازل ها کمتر به عنوان پازل شناخته می شود چرا که در اکثر کشورها از پازل های دو بعدی و جورچین ها بیشتر به عنوان پازل نام برده می‌شوند. پازل های سه بعدی نیز انواع مختلفی دارند که با متریال‌های مختلف نظیر فلز و چوب و غیره ساخته می‌شوند. از این پازل‌ها بیشتر در سنین بالاتر استفاده می شود چرا که این پازل‌ها پیچیدگی‌های خاص خود را دارند و حل کردن آنها نیازمند زمان و دقت بیشتری است. البته انواع کم قطعه و کوچک‌تر آنها برای کودکان نیز قابل استفاده است. طرح اکثر این پازل‌های سه بعدی بناهای مشهور جهان است. بناهایی نظیر برج ایفل تاج محل و معبد شائولین که بسیار مورد استقبال بزرگسالان واقع شده است. درانواع کوچک‌تر و کم قطعه‌تر آنها که برای کودکان ساخته شده است از مدل‌هایی مثل هواپیما و کشتی استفاده مي‌شود تا برای کودکان جذابیت بیشتری داشته باشد. برای مثال برج هیجان یکی از انواع پازل سه بعدی است که به تازگی در ایران نیز بسیار محبوب شده و با استقبال همه سنین مواجه شده است. به طوری که در اکثر کافه هایی که دارای گیم برد هستند نیز آن را پیدا خواهید کرد. مدل‌های دیگر این پازل‌ نیز در انواع رنگ‌ها و جنس‌ها به فروش می‌رسند.

متریال ساخت پازل

در کنار انتخاب پازل بر اساس تعداد قطعه و طرح و مدل؛ یکی از معیارهای انتخاب ما باید متریال پازل باشد. خصوصا وقتی که برای کودکان پازل تهیه می‌کنیم. برای مثال انواع پازل سه بعدی فلزی اصولا مناسب کودکان نیستند چرا که وزن زیادی داشته و گاها بسته به مدل گوشه‌های تیزی نیز دارند که برای کودک خطر آفرین است. انواع دیگر نیز باید با توجه به ابعاد قطعاتشان تهیه شوند. پازل‌هایی با قطعات کوچک خطرناک هستند چرا که کودکان می توانند قطعات کوچک را به راحتی ببلعند و این موضوع برای سنین زیر 3 سال کاملا خطر آفرین است.

فواید حل پازل برای سالمندان

شاید بسیاری از افراد فکر کنند که پازل صرفا مختص کودکان یا نوجوانان است اما به هیچ وجه این‌طور نیست. در هر سنی که باشید انواع پازل بر اساس تعداد قطعه به شما کمک می‌کند تا توجه و تمرکز خود را افزایش دهید. امروزه متخصصان علوم اعصاب به سالمندان نیز توصیه می‌کنند تا به حل انواع پازل دو بعدی و سه بعدی بپردازند؛ چرا که تحیقات ثابت کرده این کار از زوال عقل و بروز آلزایمر جلوگیری می‌کند. حل پازل‌ با طرح‌های مختلف و پیچیده به شما کمک می‌کند تا دائما ذهن خود را فعال و پویا نگه دارید و جلوی پیری زودرس مغزتان را بگیرید.

فواید حل پازل برای کودکان

فواید حل پازل برای کودکانهمچنین برای کودکان نیز حل انواع پازل فواید بسیاری دارد؛ این کار به کودک شما در هر سنی که باشد در رشد مهارت‌های مختلف ذهنی کمک خواهد کرد. چیدن پازل به کودکان زیر دو سال در تقویت عضلات دست و هماهنگی آنها با مغز، تقویت قدرت بینایی و همچنین بالا رفتن توجه و تمرکز کمک شایانی می‌کند. اگر در اطرافیان خود کودک خردسالی داشته باشید احتمالا متوجه شده‌اید که کودکان از بدو تولد قادر به گرفتن اشیا هستند اما رها کردن اشیا تکنیکی است که تا یکسال اول عمرشان طول می‌کشد آن را یاد بگیرند. تحقیقات نشان می‌‌دهد یادگیری این مهارت با تمرکز کودک ارتباط مستقیم دارد. چیدن انواع جورچین یا پازل به کودک شما کمک می‌کند تا این مهارت را هر چه زودتر یاد گرفته و تمرکز خود را افزایش دهند.

انواع پازل بر اساس تعداد قطعه

پازل‌های 18 تکه ساده‌ترین نوع پازل‌ها هستند که احتمالا همه ما در کودکی تعدادی از این پازل‌ها را داشته‌ایم، جنس این پازل‌ها مقوایی است و برای کودکان بالای 3 سال می‌تواند مناسب باشد.

برای کودکان 3 تا 6 سال بسته به مهارت و توانایی کودک از پازل 18 قطعه تا 300 قطعه قابل استفاده است و به تقویت حواس کودک کمک می‌کند.

افراد بالای 6 سال می‌توانند به سراغ انواع دیگر پازل با تعداد قطعات بالاتر بروند؛ پازل‌های 500 قطعه، 1000 قطعه و 2000 قطعه رایج‌ترین انواع پازل در این دسته‌بندی هستند. البته پازل‌های 2000 قطعه به دلیل درجه سختی بالاتر بیشتر برای نوجوانان مناسب خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *