مقالات

حل حرفه ای انواع پازل و ترفندهایی برای تبدیل شدن به یک حل کننده حرفه ای پازل

چطور خیلی حرفه ای پازل حل کنیم

حل کردن یک پازل علاوه بر یک تفریح می‌تواند یک چالش عمیق و پیچیده باشد. گاهی مغز، چشم و دست‌ها آن‌چنان درگیر حل یک پازل می‌شوند که سخت است آن را نیمه‌کاره رها کنیم. خوشبختانه برای سریع‌تر حل کردن این چالش جذاب راهکارهایی وجود دارد. اگر می‌خواهید نکات حل حرفه ای پازل را بدانید با ما همراه باشید.

مقدمه در مورد حل حرفه ای انواع پازل

سال‌ها است که پازل‌ها در خانه‌های ما زندگی می‌کنند. امروزه همه افراد حداقل یکبار با پازل‌ها آشنا شده‌اند. انواع مختلف آن‌ها مثل پازل‌های بسیار ساده که برای کودکان طراحی می‌شود یا پازل‌های چند هزار تکه توانسته‌اند مخاطبان زیادی را جذب کنند. افراد مختلفی عادت به خرید پازل سه بعدی پیدا کرده‌اند و یا پدر و مادرهای زیادی هر هفته برای فرزندانشان پازل‌های جدید تهیه می‌کنند. حالا دیگر پازل یک سرگرمی نیست بلکه مزایای فراوان آن در بخش‌های مختلف شناخته شده است.

از مهم‌ترین فواید حل پازل می‌توان به تقویت مهارت‌های حرکتی اشاره کرد. با حل پازل چشم‌های شما به ریزبینی و تمرکز عادت خواهند کرد و دست‌های شما دقیق‌تر و خونسرد حرکت می‌کنند. از طرفی تمرکز بر روی حل پازل توانایی‌های فکری و چالشی شما را افزایش می‌دهد و مهارت‌های تصمیم‌گیری و دوراندیشی را در ذهن شما ایجاد می‌کند.

علاوه بر این حل پازل مزایای بسیار زیادی برای کودکان و نونهالان دارد. شناخت اجسام و موجودات، رشد عواطف، افزایش مهارت‌های تحصیلی و … از جمله مزایای حل پازل برای کودکان و نونهالان است. بنابراین این فرایند نه‌تنها یک سرگرمی بلکه یک تمرین ذهنی و ورزشی خواهد بود. افرادی که روند حل حرفه ای پازل را می‌دانند و در طول ماه یا هفته پازل‌های زیادی را به سرانجام می‌رسانند معمولاً دارای ذهنی قوی هستند که منجر به کسب موفقیت در سایر رویدادهای زندگی نیز می‌شود.

 

چطور حل حرفه ای پازل را بیاموزیم؟

چطور حل حرفه ای پازل را بیاموزیم؟

اگر همین الان مشغول ساخت یا حل پازل هستید و یا یک پازل باز نشده در کمد دارید بهتر است هر چه سریع‌تر عزم خود را برای به اتمام رساندن کار جذب کنید. باید بدانید با رعایت اصول و مراحل حل حرفه ای پازل می‌تواند از پس هر پازلی برآیید. با استفاده از عقل و منطق و حفظ خونسردی به‌مرور می‌توانید یک حرفه‌ای در ساخت پازل‌ها شوید و دائماً به سراغ چالش‌های سخت‌تر بروید. در ادامه اصول حرفه‌ای حل پازل‌ها را با هم مرور می‌کنیم.

یک فضای مناسب برای حل پازل پیدا کنید

شاید برای پاز‌ل‌های کوچک بتوان به‌راحتی مکان‌هایی را جهت حل آن‌ها پیدا کرد اما اگر اقدام به خرید پازل سه بعدی کردید و یا قصد ساخت یک پازل چند هزار تکه را دارید بهتر است در انتخاب فضا دقت کنید. نور مناسب، فضای کافی جهت نشستن، دید مناسب نسبت به قاب پازل و محلی مناسب برای دسته‌بندی کردن قطعات حل نشده از ملزومات فضای مناسب برای حل پازل است. بهتر است از میزها استفاده کنید و در زمان حل پازل به ارگونومی بدن دقت کنید. حالت نامناسب در زمان نشستن می‌تواند سریعاً شما را خسته و حل پازل را طولانی کند.

حل پازل سه بعدی

لیست کردن و دسته‌بندی

از همان ابتدا سریعاً برای چیدن قطعات تلاش نکنید. اگر پازلی سه بعدی و یا چند هزار تکه دارید بهتر است در ابتدا تکه‌های هم دسته را جدا کنید تا تکه‌های سخت و آسان مشخص شوند. این کار به مغز شما کمک خواهد کرد سریع‌تر و راحت‌تر مکان‌یابی کند. یکی از مهم‌ترین اصول حل حرفه ای پازل استفاده از نظم و صبر است. بنابراین با دقت و حوصله تکه‌های مشابه و مربوط به هم را در دسته‌های مختلف طبقه‌بندی کنید.

حاشیه‌ها و محیط خارجی را کامل کنید

اگر پازل شما دو بعدی است ابتدا تکه‌های حاشیه را قرار دهید و اگر برای هیجان بیشتر و مواجه با چالش سخت‌تر جهت خرید پازل سه بعدی اقدام کردید بهتر است در ابتدا محیط خارجی پازل را تکمیل کنید. دقت داشته باشید این کار موجب سخت شدن دسترسی شما به نقاط درونی نشود. همچنین در صورت سخت شدن دسترسی می‌توانید محیط خارجی را یکبار سرهم کنید تا همه قطعات کامل شود و سپس با شناخت قطعات آن را باز کنید و مجدداً برای چیدن قطعات درونی اقدام کنید. در پازل‌های دو بعدی نیز شناخت تکه‌های حاشیه کار سختی نیست چون دارای یک وجه صاف هستند. این کار به شما کمک می‌کند دید بهتری نسبت به تصویر و یا محصول نهایی داشته باشید.

به دنبال یکدستی رنگ یا الگو باشید

معمولاً در هر پازل نقاطی وجود دارد یک به دلیل رنگ یکدست یا الگوی مشخص به‌راحتی قابل شناسایی است. همچنین در پازل‌های سه بعدی قطعاتی وجود دارد که از همان ابتدا مشخص است به کدام بخش اختصاصی دارند. بهتر است برای خلوت شدن و ایجاد انگیزه در شروع کار نسبت به ساخت و حل این قطعات و تکه‌ها اقدام کنید.

به سراغ گروه‌ها بروید

در مرحله بعدی از حل حرفه ای پازل پس از تکمیل حاشیه و بخش‌های آسان‌تر بهتر است به سراغ گروه‌بندی و حل یا ساخت هر گروه بروید. اگر طبق مراحل پیش رفته باشید همان ابتدا قطعات و تکه‌ها را به گروه‌های مختلف تقسیم کرده‌اید. حالا نسبت به چیدن هر گروه در محیطی بیرون از پازل اقدام کنید. گروهی که تکمیل شد را در درون پازل قرار دهید و این کار را تا جایی پیش ببرید که تمام گروه‌ها سرهم شوند و یا تعداد کمی از گروه‌ها باقی بماند. پس از سرهم شدن آن‌ها را یک‌به‌یک در درون پازل قرار دهید. به یاد داشته باشید از بخش‌هایی که صددرصد کامل شده‌اند تکمیل پازل را شروع کنید. به جا ماندن چند قطعه می‌تواند در لحظات پایانی باعث سردرگمی شما شود.

به سراغ غول‌های آخر بروید

پس از تکمیل حاشیه‌ها و بخش‌هایی از میان پازل شاید همچنان چند بخش و یا گروه از قطعات حل نشده باشند. در اینجا توصیه می‌شود با تمرکز شروع به آزمون و خطا کنید. دقت داشته باشید آزمون و خطا نیز به‌صورت تصادفی نباشد و با نظم و اصول انجام شود. قطعاتی که احساس می‌کنید برای یک نقطه مناسب است را لیست کنید و به ترتیب آن را امتحان کنید. دسته‌بندی اولیه در این بخش می‌تواند به شما کمک کند تا تکه‌هایی که برای بخش‌های مختلف مناسب به نظر می‌رسند را از سایرین جدا کرده و زمان آزمون و خطا را کاهش دهید. این مرحله آخرین بخش از حل حرفه ای پازل است که نیاز به صبر، حوصله و دقت فراوان دارد. بسیاری از افراد در این مرحله از عکس گرفتن، یادداشت کردن و مشورت با دیگران نیز استفاده می‌کنند. پس در انجام این مرحله آرام و خونسرد باشید زیرا عجله می‌تواند که زحمات شما در مراحل قبل را نابود کند و یا در اواخر کار شما را مضطرب و عصبانی کند.

جمع‌بندی

یک پازل می‌تواند یک چالش جذاب، تمرین فوق‌العاده برای ذهن، تحرک مناسب برای بدن و یک سرگرمی مفرح باشد؛ به شرطی که نسبت به حل حرفه ای پازل آگاهی لازم را داشته باشید. اگر عجله کنید و اصول را در حل پازل در نظر نگیرید سریعاً خسته خواهید شد و شاید برای همیشه با حل و ساخت پازل خداحافظی کنید. غریزه و آزمون و خطای بی‌پایه و اساس نمی‌تواند دستیار خوبی برای شما در فرایند حل پازل باشد. برای لذت بردن از حل پازل‌ها حتماً از همان ابتدا مراحل اصولی حل پازل را مد نظر قرار دهید و چندین بار این مراحل را تمرین کنید. پس از مدت کوتاهی مراحل ملکه ذهن شما خواهد شد و حل پازل همراه با لذت و سرعت بیشتر خواهد بود تا به‌تدریج مهیای حل پازل‌های سخت‌تر شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *