مقالات

حل پازل و 10 مورد از فواید آن برای ذهن

حل پازل و فواید آن برای ذهن

فواید ساخت و حل پازل برای ذهن

فواید حل پازل و همچنین جذابیت آن سبب شده است که، به یک فعالیت عالی خانوادگی یا یک سرگرمی انفرادی تبدیل شود. این که پازل انتخابی شما یک پازل 1000 تکه باشد، یا یک پازل ساده و کوچک و یا یک پازل سه بعدی، واقعاً اهمیتی ندارد. زیرا همه پازل ها یک عنصر کلیدی دارند و آن تقویت مغز و حافظه شما است.

با وجود سرگرمی ها و بازهای رایانه ای متنوع، محبوبیت پازل ها در عصر دیجیتال امروزی حفظ شده است و افراد را به خرید پازل به ویژه خرید پازل سه بعدی، ترغیب می کند.

پازل ها از زمان جهان باستان به اشکال مختلف وجود داشته اند و قدمت آن به سال 1700 قبل از میلاد در قبرس می باشد.

همه ما می دانیم که فواید حل پازل بی شمار است. پازل ها به دلیل مهارت های جسمی و شناختی که در مغز ایجاد می کنند برای کودکان فوق العاده مفید هستند. اما به همان اندازه برای بزرگسالان نیز مفید هستند.

وقتی صحبت از پازلها و معماها می شود، ذهن ما ناخودآگاه به سرگرمی معطوف میشود، اما حقیقت اینطور است که، آنها علاوه بر اینکه تفریح خوبی هستند، فواید بیشماری برای سلامتی نیز دارند. از کمک به کودکان برای رشد مهارت های خود، تا پیشگیری از بیماری ها در افراد مسن.

فواید ساخت و حل پازل برای ذهن

فواید ساخت و حل پازل برای ذهن

در زیر 10 مورد از فواید حل پازل در ذهن آورده شده است.

 1. یک ورزش ذهنی عالی

حل پازل را می توان یک تمرین کامل مغز دانست، زیرا هر دو کره راست و چپ را به چالش می کشد. نیم کره سمت راست مسئولیت خلاقیت، احساسات و تفکر شهودی را دارد، و سمت چپ امور منطقی، عینی و روشمند را انجام می دهد.

هنگامی که شما با یک پازل کار می کنید، هر دو طرف باید ارتباط برقرار کرده و با هم کار کنند و عملکرد شناختی را افزایش دهند. لوب اکسیپیتال ناحیه ای است که، مغز رنگ ها و اشکال را به هم متصل کرده و فعال می شود. تمرین ذهن به جلوگیری از آلزایمر کمک می کند و یکی از فواید حل پازل به شمار می رود.

 1. بهبود استدلال بصری- فضایی 

برای کامل کردن یک پازل، باید قطعات مختلف را ببینیم و آنها را در یک تصویر بزرگتر قرار دهیم. انجام منظم این تمرین به ما کمک می کند، استدلال فضایی خود را بهبود بخشیم.

 1. تقویت توجه بیشتر به جزئیات 

هنگام حل یک معما؛ به ویژه اگر قطعات بسیار شبیه هم باشند، توجه به جزئیات بسیار مهم است و از فواید حل پازل محسوب می شود. شما باید چشمان خود را برای یافتن تفاوت های کوچک در رنگها یا اشکال، که به شما در تکمیل تصویر کمک می کند، تیز کنید.

توانایی ثبت جزئیات کوچک می تواند در همه جنبه های زندگی به ویژه در محل کار به ما کمک کند. وقتی دقیقتر و حساس تر باشیم کیفیت کار ما نیز بهبود می یابد.

تقویت توجه در حل پازل

تقویت توجه در حل پازل

 1. بهبود حافظه با حل پازل 

پازل ارتباطات عصبی را تقویت می کند و تولید ارتباطات جدید را افزایش می دهد. این اتفاق باعث افزایش سرعت ذهنی و فرایندهای فکری می شود.

وقتی قطعه ای را برمی دارید، باید رنگ یا شکلی را که در ذهن دارید جستجو کنید و تصویر را در مقیاس بزرگ تجسم نمایید، تا ببینید کدام قطعات با هم ترکیب می شوند.

از دیگر فواید حل کردن پازلها این است که، وقتی قسمتی از مغز را که مسئول ذخیره اطلاعات است تمرین می دهید، به حفظ و بهبود حافظه کوتاه مدت کمک می کند.

 1. حل پازل و افزایش ضریب هوشی 

محققان دانشگاه میشیگان به سرپرستی دکتر سوزان جوگی، دریافتند که صرف 25 دقیقه در روز برای حل کردن پازل ها می تواند ضریب هوشی شما را 4 برابر افزایش دهد. این گزینه از یکی از فواید بازی با پازل است که بسیاری از افراد را جذب این سرگرمی می کند.

 1. بهبود توانایی حل مسئله 

برای حل کردن پازل ها، از روش های مختلفی استفاده می شود. زیرا یک آزمون و خطا است. شما همچنین ارزش تدوین نظریه ها، آزمایش فرضیه ها و تغییر دیدگاه های خود را هنگامی که چیزی مطابق برنامه پیش نرود را یاد می گیرید.

این مهارتها از فواید حل کردن پازل است که، می توان به کارهای واقعی منتقل کرد و باعث حل مسئله نوآورتر شد و همچنین تفکر انتقادی و مهارتهای سازگاری بهتری داشت.

 1.  افزایش بهره وری با حل پازل

وقتی شادتر هستید و استرس کمتری دارید، تمرکز راحتتر است. با افزایش تمرکز، بهره وری شما افزایش می یابد. اگر برای متمرکز ماندن بر روی درس یا کار خود مشکل دارید، یک استراحت کوتاه برای کامل کردن یک پازل و تنظیم مجدد مغز خود در نظر بگیرید.

بسیاری از دفاتر شروع به انجام پازل و بازی های مشابه در اتاق های استراحت خود کرده اند. این بازی ها به کارکنان کمک می کند تا چند دقیقه از کار جدا شده و با طراوت و آمادگی لازم شروع به کار کنند و بهره وری کار را افزایش دهند.

 1.  ایجاد همکاری بهتر و کار گروهی با حل پازل

یکی دیگر از فواید حل کردن  معمای پازل و دلایل استفاده از معماها در محل کار این می باشد که، آنها به ایجاد همکاری بین همکاران کمک می کنند. محققان دانشگاه ییل دریافتند وقتی کارگران بتوانند در فضای کار با هم پازل حل کنند، به آنها کمک می کند تا روابط خود و توانایی همکاری و کار گروهی را بهبود ببخشند.

 1. ایجاد روحیه بهتر 

فواید حل پازل بسیار گسترده است. حل این معماها تولید دوپامین در مغز را افزایش می دهد. این انتقال دهنده عصبی مسئول تنظیم خلق و خو و خوش بینی است. همچنین بر یادگیری، حافظه، تمرکز و انگیزه تأثیر می گذارد.

دوپامین هر بار که ما یک معما انجام می دهیم و حتی هر بار که یک قطعه را در جای مناسب قرار می دهیم آزاد می شود. این اتفاق ما را ترغیب می کند که به این کار ادامه دهیم و خودمان را به چالش بکشیم.

ایجاد روحیه بهتر با حل پازل

ایجاد روحیه بهتر با حل پازل

 1. حل پازل  و کاهش سطح استرس و اضطراب

پازل علاوه بر اینکه ما را به چالش می کشد، به آرامش ما نیز کمک می کند. هنگامی که شما در حال حل کردن پازل هستید، مغز ما از “بتا” یا بیدار به حالت “آلفا” می رود. حالت آلفا شبیه حالتی است که ما در هنگام خواب داریم. و این آرامش از دیگر فواید بینظیر حل معمای پازل خواهد بود.

این تغییر در آگاهی فواید زیادی دارد، از جمله:

 • توانایی ایجاد ارتباطات عمیق تر
 • بهبود روحیه
 • افزایش اعتماد به نفس
 • حذف استرس
 • کاهش فشار خون و ضربان قلب

حل پازل برای کودکان درحال رشد چه فایده ای دارد؟

دکتر وردین از دانشگاه دلاور کشف کرده است که بازی با بلوک ها، پازلها و بازی های شکل دار به توسعه مهارت های فضایی کمک می کند. اینها نقش اساسی در توسعه آگاهی فضایی ایفا می کنند.

فواید حل پازل در رشد کودکان

فواید حل پازل در رشد کودکان

 • مزایای شناختی: یکی از فواید حل کردن پازل می توان به توسعه درک، سازماندهی و تمرکز اشاره کرد.
 • مزایای جسمانی: اگرچه حل معمای پازل به نظر نمی رسد تمرین بدنی باشد، اما ساختن یک پازل نیاز به هماهنگی حرکتی و استفاده کنترل شده از دست دارد که منجر به ایجاد “گریپر خوب” (گرفتن یک چیز کوچک بین انگشت شست و سبابه دست) می شود.
 • مزایای احساسی: پازل ها همچنین صبر، اعتماد به نفس و کنترل خشم را به کودکان آموزش می دهند.

بهره مندی از حل پازل در درمان

پازل ها در کاردرمانی پس از آسیب دیدگی انگشتان و دستها و همچنین پس از صدمات مغزی مورد استفاده قرار می گیرند، که در آن ما باید مغز را دوباره آموزش دهیم و هماهنگی با بازوها را بهبود بخشیم.

فعال نگه داشتن مغز می تواند علائم زوال عقل و بیماری آلزایمر را به تاخیر بیاندازد. مطالعات پزشکی نشان داده می دهد، فعال نگه داشتن ذهن از طریق معماها و سایر فعالیت های حل کردنی، می تواند میزان آسیب سلول های مغزی را که در بیماران آلزایمر رخ می دهد کاهش دهد. همچنین از رشد سلول های عصبی جدید پشتیبانی می کند و ارتباطات بین آنها را تقویت می کند.

فواید حل پازل در بزرگسالان

فواید حل پازل در بزرگسالان

همانطور که مشاهده کردید، ساخت پازل فواید زیادی برای سلامتی شما دارد. از بهبود حافظه و پیشگیری از بیماری های آینده، تا بهبود خلق و خو و کمک به شما برای توسعه مهارت های مطالعه و کار. شما در سرگرمینو می توانید با انواع پازل ها مانند پازل سه بعدی آشنا شوید و از فواید بازی وحل پازل بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *