مقالات

انواع بازی فکری مناسب کودکان

انواع بازی فکری مناسب کودکان

در این دوره زمونه که، تمام توجه و سرگرمی کودکان به بازی های کامپیوتری و گوشی های هوشمند است؛ قطعاً تأثیرات منفی بیشماری بر روح و جسم کودکان دارد که ممکن است در بزرگسالی به آن پی ببریم. رشد مغز کودک تا حدود زیادی وابسته به اسباب بازی و بازی های انهاست. چقدر خوب است که والدین انتخاب هوشمندانه و هدفمندی برای فرزندان خود داشته باشند. انتخاب درست والدین در جهت پیشرفت، خلاقیت، یادگیری، افزایش قدرت تصمیگیری و … کودکانشان مؤثر خواهد بود. این بازی ها به صورت تک نفره، دونفره و یا گروهی انجام می شوند. می توانید بازی های فکری گروهی را خانوادگی انجام دهید تا علاوه بر وقت گذراندن با فرزندانتان برای چند ساعتی از فکر و مشغله کاری دور شوید.
با توجه به اهمیت ویژه ای که در این دوران به کودکان می دهند؛ بازی های فکری زیادی ساخته شده است. در این مقاله به معرفی اصلی ترین آنها می پردازیم.

انواع بازی فکری مناسب کودکان

1. بازی های سازه ای (ساختنی)

در این نوع بازی ها کودکان با استفاده از خلاقیت و تمرکز خود، برای تکمیل یا ساخت یک سازه استفاده می کنند. لگوسازی و خمیربازی از دسته بازی های فکری ساختنی محسوب می شوند.

2. پازل ها

تصویر کلی که کودک از پازلش تجسم می کند و چشمش دنبال قطعه مناسب می گردد؛ می تواند به کودک آموزش دهد که هر چیزی جای مخصوص خودش را دارد. با هر قطعه که تکمیل می شود کودک احساس موفقیت و اعتماد به نفس پیدا می کند. می توانید ساخت پازل با عکس را در اینجا آموزش ببینید.

3. کاردستی

تمام کودکان از ساخت و ساز و استفاده از کاغذ های رنگی و چسب لذت می برند و می توانند ساعت های زیادی سرگرم شوند. درست کردن کاردستی برای هماهنگی فعالیت ذهن و دست بسیار مؤثر است. لطفا از قرار دادن اشیاء تیز مانند قیچی در کنار کودکانتان خودداری کنید.

4. بازی های رومیزی (تخته ای)

این بازی ها که شامل مار‌وپله، منچ، تخته ‌نرد یا شطرنج هستند به صورت چند نفره بازی می شوند. این دسته از بازی ها به علت نوبتی بودن به کودک شما صبر و شکیبایی را آموزش می دهد. همچنین می آموزد؛ تصمیم او در هر نوبت، نقش مهمی در باخت و برد انتهای بازی دارد.

5. بازی های کارتی

کودکان از دیدن تصاویر جدید لذت می برند و چه بهتر که این تصاویر به صورت کارت باشند تا کودک را بیشتر به خود جذب کند. ورق زدن هر کارت و بازی با آنها برای ذهن و قدرت تخیل کودک بسیار مفید است. البته بازی های کارتی آماده ای هم در فروشگاه ها قابل تهیه هستند که از جذاب ترین آنها می توان به بازی مونوپولی اشاره کرد.

6. نقاشی و رنگ آمیزی

نقاشی و رنگ آمیزی کودکان برای رشد روح و شخصیت آنها بسیار مفید است. کودک با هر نقاشی می تواند آنچه در ذهن دارد به خوبی روی کاغذ پیاده کند. یک کودک شاید نتواند به درستی صحبت کند یا منظور خود را به شما انتقال دهد ولی قطعاً به خوبی می تواند رنگ ها و قلم را همان جا که مدنظر دارد استفاده کند.

7. چیستان و معما

یکی از بازی هایی که هیچ گونه وسیله ای نیاز ندارد و از کم خرج ترین بازی های فکری کودکان محسوب می شود. می توانید با توجه به معماهای مناسب سن او از گوگل کمک بگیرید. در رسیدن به پاسخ درست به او کمک کنید تا بتواند با دید بازتر و متفاوت تری فکر کند.

8. بازی و ریاضی

ریاضی یکی از مهمترین و پرکاربردترین درس های زندگی است و چه بهتر است در سنین پایین به کودکان در غالب بازی آموزش داده شود. برای درک بهتر اعداد می توانید انگشتان دست او را بشمارید و به کمک خودش در انگشت اول، یه کش کوچک و در انگشت دوم، دو کش کوچک بیاندازید و به همین ترتیب پیش بروید.

جمع بندی

این دسته از بازی ها علاوه بر سرگرمی، بیشتر به عنوان تقویت کننده مهارت های مختلف در کودکان و پیدا کردن علایق شخصیشان برای رشته دانشگاهی و آینده کاری آنهاست. هر کودک مانند یک هارد خالی است و هر چیزی که به او انتقال دهید سریع فرا می گیرد و از آن استفاده میکند. از این رو در انتخاب مکان، وسایل، همبازی و آدم های اطراف کودکتان دقت کافی داشته باشید.

1 نظر در “انواع بازی فکری مناسب کودکان

  1. اسفندیاری گفت:

    واقعا مفید بود خوبه که فرهنگ‌سازی بشه تا برای بچه ها سرگرمی های فکری غیر از فضای مجازی و تلویزیون درست کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *