مقالات

آموزش تخته نرد

آموزش تخته نرد

هدف ما در این مقاله آموزش تخته نرد و بیان مختصری از تاریخچه کلی از این بازی سنتی و  قوانین اجمالی این بازی قدیمی است. با ما همراه باشید تا به کلیات بازی تخته نرد آشنا شوید. اگر به بازی های فکری علاقه دارید پیشنهاد می کنیم مقاله آموزش شطرنج به کودکان را مطالعه کنید.

تاریخچه تخته نرد

قدمت این بازی به حدود 3000 سال قبل برمی گردد، تخته نرد یک بازی تاریخی است که می توان با آن ذهن را تقویت کرد. پیشینه تخته نرد به خاورمیانه و تمدن های بسیار قدیم مانند تمدنهای ایران، روم، مصر و سومر بر می گردد.

این بازی فقط دو نفره است و نمی توان به صورت تک نفری انجام داد.

در زمان پادشاهی شاهان قدیم هند یکی از آنان برای سنجش خود و دانایی ایرانیان و اثبات برتری خود شطرنجی را که مهره های آن از زمرد و یاقوت سرخ بود، به همراه هدایایی نفیس به دربار ایران فرستاد و تخت ریتوس دانا را نیز گمارده انجام این کار را ساخت.

وسایل شروع بازی

1- دوعدد تاس

2- 15 تا مهره سفید و 15 تا مهری سیاه

3- استکان مخصوص تاس

4- زمین بازی

5- تاس دوبل

آموزش بازی تخته نرد

در آموزش تخته نرد در 3 و 5 سری بازی می شود که بستگی به توافق طرفین دارد. ابتدا بازی کنان با هم توافق می کنند که بازی به صورت 3 سری باشد یا 5 سری بعد از آن شروع به تاس اندازی می کنند.

ابتدا، هر بازیکن یک تاس پرت می کنند. هر بازیکنی که عدد بیشتری را بیاورد بازی را آغاز می کند. در صورت مساوی شدن، دوباره تاس را پرتاب می کنند، هر کدام که عدد بیشتری آورد بازی را با پرتاب تاس شروع می کند. عدد روی تاس ها نشان می دهد که مهرها چه تعداد خانه باید حرکت داده شود. مهره ها را به جلو و با قانون های زیر حرکت داده می شوند، سپس نوبت بازیکن دیگر می شود.

مهره با توجه به عدد روی تاس خانه باز می توانید جابجا کنید.عددهای روی دو تاس تشکیل حرکت های جداگانه می دهد. به عنوان مثال، اگر یک بازیکن عدد تاسش 6 و 2 باشد، می تواند یک مهره را شش خانه و مهره ی دیگری را دو خانه جلوتر در خانه خالی قرار دهد. یا می تواند یک مهره را هشت خانه به جلو برود و و در یک خانه خالی قرار دهد.

خانه ای بسته در بازی تخته نرد چیست؟

خانه ای است که دو مهره یا مهره های بیشتری از حریف آن خانه را پر کرده باشد.

خانه باز در بازی تخته نرد چیست؟

خانه ای که از دو مهره یا تعداد بیشتری از مهره های حریف پرنشده باشد.

بازی کنی که تاسش دو عدد برابر میاورد، اصطلاحاٌ جفت آورده و معادل آوردن از آن است. مثال اگر تاس سه و سه بیاورد، بازیکن دارای چهار«سه» برای استفاده است، و می تواند هر ترکیبی از مهره ها را بچیند و حرکت دهد.

قانون مارس شدن

اگر هنگام بازی یکی از بازیکنان همه مهره ها را از بازی خارج کند و طرف مقابل یک مهره هم برداشت نکرده باشد مارس می شود و بجای یک باخت دو باخت برای او محاسبه می شود.

قانون برنده شدن در تخته نرد

در این بازی مهیج تاس برحسب شانس عدد می آورد و هر بازیکنی که در تاس ها عدد بیشتری بیاورد و زودتر مهره های خود را جمع کند برنده می شود. اگر توافق بازیکنان بر بازی تخته نرد 3 مرله ای باشد اگر یکی از طرفین یکبار مارس شود برای او دو باخت محاسبه شده و بازی در مرحله دوم نتیجه می دهد اگر در بازی دوم طرف مقابل که مارس نشده بود مارس شود بازی یک مرحله دیگر اضافه می شود و تا یک بازیکن به برد در سه مرحله نرسد این مراحل ادامه می یابد.

ما در این مقاله از سایت سرگرمینو سعی کردیم تا شما عزیزان را با آموزش تخته نرد آشنا کنیم و قوانین آن را برایتان شرح دادیم.

1 نظر در “آموزش تخته نرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *